Gündüz uyumanın yaşlanmayı geciktirmede olumlu etkisi artık netleşti…

Şöyle ki, Londra’dan bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan bir araştırma, gün içinde düzenli olarak biraz uyumak için zaman ayırmanın beyne iyi geldiğini ve daha uzun süre daha büyük kalmasına yardımcı olduğunu buldu.

BBC’nin bildirdiğine göre, günde şekerleme yapan insanların beyinleri 15 santimetreküp daha büyük, bu da yaşlanmayı üç ila altı yıl geciktirmeye eşdeğer.

Bilim adamları şekerlemenin yarım saatten kısa olmasını tavsiye ediyor, ancak kısa bir gündüz uykusu herhangi bir kariyer için zorlayıcı çünkü işte uyumak oldukça zor.

Gündüz şekerlemeleri bebekler için önemlidir, yıllar geçtikçe daha seyrek hale gelir ve insanlar emekli olduklarında tekrar gündüz uyumaya başlarlar.

Bu arada 65 yaş üstü insanların yüzde 27’si gün içinde şekerleme yaparak rahatlıyor.
Araştırmacı Victoria Garfield, “Herkesin şekerlemeden potansiyel olarak biraz fayda sağlayabileceğini öneriyoruz” dedi.

Kısa bir günlük şekerleme tavsiyesine uymanın, örneğin birçok insan için zor olan kilo vermek veya egzersiz yapmaktan çok daha kolay olduğunu söyledi.
Beyin yaşla birlikte doğal olarak küçülür ve BBC’ye göre gündüz uykunun Alzheimer gibi hastalıkları önleyip önleyemeyeceği başka bir araştırmanın konusu olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x